Mistřické frajárky

Mistřické frajárky

Jsme dívčí folklorní sbor, který vznikl v roce 2014, teda asi, o přesné datu vzniku se dodnes vedou spory. Co je však jisté, že prvotní nápad o založení sboru započal při nácviku dívčího hudebně-tanečního pásma na hody. Samotná realizace nápadu nastala o pár měsíců později, avšak nikdo, snad ani my samotné, jsme nepředpokládaly rychlost, s jakou se prozpíváme do povědomí veřejnosti. To s sebou přineslo nejen značnou dávku popularity, ale také tvrdé dřiny (slzy, krev a pot, však to znáte :-D).

Z počátku nastala otázka, jež byla zcela logická, tedy jaké jméno si sbor zvolí. Od Gazděn, jak nám začali přezdívat kluci, jsme nakonec upustily a sbor tak dostal definitivní jméno, jež nás reprezentuje dodnes. Jméno Mistřické frajárky vychází z názvu obce, z níž většina z nás pochází – Mistřice, avšak postupně se frajárkovské řady rozšířily také o holky z Topolné, Bílovic či Moravského Písku, kterým už nezbylo nic jiného, než se smířit s daným přízviskem. Ač se i barevnost kroje může mnohým zdát velmi netypická, vycházely jsme opět z naší obce, která má modrou a žlutou barvu ve svém znaku.

Sbor dnes čítá osm členek, přičemž sedm z nás tvoří pěveckou složku a jedna frajárka funguje jako instrumentální doprovod na akordeon. Hudební repertoár vychází z lidových písní celého regionu Slovácka, naše folklorní srdce však podlehlo i některým písním slovenským. Hlavní představou sboru není prezentovat jen autentický hudební folklor našich předků, ale snažíme se o vlastní úpravy lidových písní, jež by nás hudebně odlišovaly a zároveň svou netypičností i charakterizovaly.

Většinu vystoupení jste mohli zhlédnout nejen na místních akcích, ale i na koštech vína a na plesech v přilehlých obcích. Pravidelně také zajišťujeme kulturní zpestření při rodinných oslavách.

Pokud jsme Vás zaujaly a rádi byste nás viděli i na své oslavě či jiné události, nebojte se nás kontaktovat.

Vaše Mistřické frajárky