Mistřické frajárky

Jsme dívčí folklorní sbor, který vznikl koncem roku 2014, ačkoliv o přesném datu vzniku se dodnes vedou spory. Co je však jisté, že prvotní nápad o založení sboru započal při nácviku dívčího hudebně-tanečního pásma na hody. Samotná realizace nastala o pár měsíců později, avšak nikdo, snad ani my samotné, jsme nepředpokládaly rychlost, s jakou se prozpíváme do povědomí veřejnosti. To s sebou přineslo nejen značnou dávku popularity, ale také tvrdé dřiny (slzy, krev a pot, však to znáte J).

Z počátku nastala otázka, jež byla zcela logická, tedy jaké jméno si sbor zvolí. Od Gazděn, jak nám začali přezdívat kluci, jsme nakonec upustily a sbor tak dostal definitivní označení, které nás reprezentuje dodnes. Jméno Mistřické frajárky vychází z názvu obce, z níž většina z nás pochází – Mistřice u Uherského Hradiště. Avšak postupně se frajárkovské řady rozšířily také o holky z Topolné, Bílovic či Moravského Písku, kterým už nezbylo nic jiného, než se smířit s daným přízviskem. Při výběru našich prvotních krojů jsme vycházely z barev mistřického znaku, na kterém dominuje tmavě modrá a žlutá barva. Časem jsme se rozhodly náš prostý kroj obohatit také o kordule. Nakonec došlo i k výměně sukní a mašlí, přičemž jsme se snažily na celém kroji zachovat, pro nás již charakteristickou, tmavě modrou barvu.

Sbor dnes čítá osm členek. Sedm z nás tvoří pěveckou složku a jednu frajárku je možno spatřit v instrumentální sekci, kde hrou na akordeon doplňuje cimbálovou muziku Oskoruša, která nás na většině akcí doprovází. Hudební repertoár vychází z lidových písní celého regionu Slovácka, naše folklorní srdce však podlehlo i některým písním z  Čech, Valašska či různých oblastí Slovenska. Hlavní představou sboru není prezentovat jen autentický hudební folklor našich předků, ale snažíme se o vlastní úpravy lidových písní, jež by nás hudebně odlišovaly a zároveň svou netypičností i charakterizovaly.

V průběhu roku se účastníme místních akcí, koštů vína, plesů, besed u cimbálu, rodinných oslav či svateb a pravidelně také Slováckých slavností vína v Uherském Hradišti. Pokud jsme Vás zaujaly a rádi byste nás slyšeli i na Vaší události, neváhejte nás kontaktovat.

Vaše Mistřické frajárky